Європейський Союз планує збільшити ставки на імпорт товарів з України, повідомляє Financial Times.
За даними джерел видання, рішення про раптове припинення спеціальних торговельних угод, які давали змогу більшості українських товарів ввозитися в ЄС безмитно, було ухвалено після того, як Польща очолила рух із захисту фермерів блоку.
Європейський Союз має активну угоду про вільну торгівлю з Україною. Після військового вторгнення Росії у 2022 році, ЄС ухвалив рішення тимчасово скасувати залишкові митні тарифи.
Ці угоди завершуються 6 червня, і Європейський Союз має намір ввести "тимчасові заходи" на цей період, поки обидві сторони працюють над оновленням своєї спільної торговельної угоди.
Проте дипломати зазначили, що нещодавня пропозиція, яка була надіслана країнам Європейського Союзу, суттєво зменшить безмитні квоти на агропродукцію, що служить важливим підтримуючим елементом для українських аграріїв та державного бюджету.
Встановлений 2022 року безмитний режим застосовувався до дешевої птиці, пшениці та цукру з України, більша частина яких проходила через країни ЄС дорогою до Африки та Азії. Але фермери і політики в Польщі, Франції та інших країнах незабаром звинуватили український експорт у зниженні внутрішніх цін.
Це питання стало ключовим у польській політиці, оскільки різні уряди, які приходили до влади, запроваджували односторонні заборони на імпорт українського зерна, що суперечило правилам Європейського Союзу. Напередодні президентських виборів 18 травня Варшава звернулася до Єврокомісії з проханням відкласти надзвичайно непопулярні торговельні переговори з Києвом, щоб зменшити шанси націоналістичного опозиційного кандидата Кароля Навроцького, як повідомили дипломати.
Представник Єврокомісії підтвердив, що військові домовленості не буде відновлено, "тому що ми наразі працюємо над переглядом" угоди про вільну торгівлю між ЄС та Україною.
"Комісія також вивчає можливі перехідні заходи на випадок, якщо переговори не будуть завершені і не будуть застосовані до 6 червня", - додав представник.
"Це дійсно негативний сигнал для України", - зазначив Бернд Ланге, керівник торгового комітету Європейського парламенту. "Знайти вихід з цієї ситуації займе щонайменше до жовтня".
У середу його комітет планує провести допит представників Єврокомісії, щоб з'ясувати, чому заплановані торговельні переговори опинилися в тупику, адже крайній термін у червні був "зазначений заздалегідь", зазначив Ланге. "Таке становище є абсолютно неприпустимим".
Уряд України прогнозує, що відновлення торговельних умов, що існували до війни, призведе до зменшення доходів приблизно на 3,5 мільярда євро щорічно.
"Це великий регрес," — зазначив Михайло Бно-Айріян, представник Федерації роботодавців України. "Те, що ми спостерігаємо в даний момент, свідчить про відсутність усвідомлення ситуації."
Два дипломати ЄС повідомили FT, що перехідний захід Єврокомісії передбачає поділ річної безмитної квоти на 12 щомісячних, щоб скоротити імпорт, поки тривають переговори.
Це матиме суттєвий вплив на виробництво кукурудзи, цукру, меду та птиці. Річна квота на кукурудзу зменшиться з 4,7 мільйона тонн до 650 тисяч тонн. Щодо птиці, квота знизиться з 57 тисяч тонн до 40 тисяч, а на цукор – з 109 тисяч до 40,7 тисячі тонн.