Європейський Союз планує пережити зимовий період без постачання російського газу через територію України, повідомляє Bloomberg.
На першій зустрічі з Даном Йоргенсеном, новим енергетичним комісаром з Данії, міністри планують обговорити можливості зниження цін та зміцнення конкурентоспроможності європейської промисловості під час переходу до відновлювальних джерел енергії.
"Проблема доступності енергетичних ресурсів залишається надзвичайно актуальною через коливання цін, викликані геополітичною напруженістю, перебоями в ланцюгах постачання та залежністю від імпорту викопного пального", - зазначається в документі, розповсюдженому серед міністрів енергетики, підготовленому Угорщиною, яка головуватиме на зустрічі в Брюсселі як країна, що очолює ЄС.
Зміцнення галузей промисловості ЄС у період чистого переходу стало одним із головних питань європейського політичного порядку денного після негативної реакції, спричиненої почасти безпрецедентною енергетичною кризою, яка два роки тому після вторгнення Росії до України призвела до рекордного зростання цін на електроенергію та газ.
На міністерському засіданні Єврокомісія проінформує держави-члени про підготовку до цієї зими, оскільки міжурядова транзитна угода між Києвом і Москвою, що була основою для поставок російського трубопровідного газу до Європи, спливає 31 грудня.
Згідно з оцінками, наданими Єврокомісією, розірвання угоди між Україною та Росією вже вплинуло на газові ринки Європи, і регіон має можливість знайти нові альтернативні джерела постачання.
Європейський Союз переконаний, що країни, які продовжують імпортувати російський газ через територію України, зокрема Австрія та Словаччина, здатні обійтися без цих постачань. Комісія повідомила, що не буде ініціювати переговори для підтримання цього маршруту в активному використанні.
Незважаючи на завершення терміну транзитної угоди, покупці газу зі Словаччини та Угорщини активно ведуть переговори щодо продовження постачань. У цей же час, в пропозиції фігурує угода про обмін між Азербайджаном і Росією.
Оскільки новий склад Європейської комісії щойно розпочав свій п'ятирічний термін, він планує представити нову ініціативу під назвою "Компас конкурентоспроможності" 15 січня. У цьому політичному документі будуть досліджені шляхи, якими 27-країнний блок може зміцнити свою безпеку та зменшити залежність, що є продовженням звіту, опублікованого у вересні колишнім президентом Європейського центрального банку Маріо Драгі.
На наступному етапі виконавчий орган блоку прагнутиме опублікувати 26 лютого "Чисту промислову угоду" - детальну стратегію з підтримки конкурентоспроможності своїх галузей, яка також включатиме план із забезпечення доступної енергії. Протягом перших 100 днів він також представить дорожню карту щодо поетапної відмови від російського викопного палива, яке, як і раніше, становить близько 15% імпорту ЄС.