Електропостачання для газу: Фіцо пригрозив Києву відповідними діями.
Прем'єр допустив, що Словаччина може перестати експортувати Україні електрику у відповідь на відмову від тразиту газу з РФ.
Словаччина може запровадити відповідні дії проти України, включаючи зупинку резервного постачання електроенергії після 1 січня, якщо Київ вирішить припинити транзит російського газу. Про це в п'ятницю, 27 грудня, повідомив прем'єр-міністр Роберт Фіцо, який нещодавно відвідав Москву для переговорів.
У відеозверненні на Facebook Фіцо повторив свою тезу про те, що припинення постачання газу через Україну вдарить по ЄС та його конкурентоспроможності. Він навів підрахунки, згідно з якими втрати для блоку, мовляв, можуть сягнути 120 мільярдів євро у 2025-2026 роках через вищі ціни не лише на газ, але й на електроенергію, вироблену з цього палива.
За його словами, Словаччина зазнає втрат у розмірі приблизно 500 мільйонів євро через відсутність транзитних поставок, тоді як Україна може втратити близько мільярда євро. Росія, в свою чергу, ймовірно, понесе збитки на рівні лише 2,5 мільярда євро. "Ми знову запровадили санкції проти росіян, так?" - прокоментував Фіцо.
Відповідальність за це він поклав на президента України Володимира Зеленського. "Після 1 січня ми оцінимо ситуацію і можливості відповідних заходів проти України, - сказав Фіцо. - Якщо це буде неминуче, ми припинимо постачання електроенергії, необхідної Україні під час перебоїв в роботі електромереж. Або ми домовимося про інший план дій".
"Кому цікава ця Словаччина, правда ж, пане Зеленський? Але коли вам щось потрібно, аби не замерзнути в холодну пору, ви відчайдушно кличете про допомогу," - зауважив Фіцо, звертаючись до українського президента.
Наразі Словаччина є другою країною за обсягами як аварійної, так і комерційної передачі електроенергії до України.
Незважаючи на повномасштабну агресію Росії проти України, постачання газу з РФ до Європи через українську територію триває відповідно до контракту, укладеного між російським "Газпромом" і українським "Нафтогазом" п'ять років тому. Термін цього договору закінчується в грудні 2024 року. У Києві заявили, що Україна не має наміру продовжувати угоду з "Газпромом".
Європейська комісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон заявила, що ЄС серйозно скоротив свою залежність від російського газу за час війни Росії проти України та готовий повністю відмовитися від нього.