Дуда зробив заяву в перший офіційний день вшанування пам'яті жертв Волинської трагедії.
В день вшанування пам'яті жертв Волинської трагедії президент Польщі Анджей Дуда заявив про вбивства поляків, скоєні українцями на етнічному підґрунті. Він підкреслив, що правда і пам'ять не повинні стати причинами розділення народів.
Цю інформацію він опублікував у соціальній мережі Х, повідомляє "Європейська правда".
У п'ятницю, 11 липня, у день, який у червні польський Сейм визначив днем пам'яті "жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки", Дуда заявив, що "тільки на правді можна будувати зрілі та щирі відносини між народами, у тому числі між поляками та українцями".
Він стверджував, що 11 липня 1943 року "незахищені співвітчизники" Польщі стали жертвами "українських націоналістів".
"Вони були вбиті тому, що були поляками", - написав польський президент.
Він підкреслив, що Польща "має право знати, де знаходяться їхні останки" і "повинна мати можливість вшанувати пам’ять своїх рідних, помолитися на їхніх могилах і запалити свічки".
"Право на достойне вшанування пам'яті жертв, особливо в контексті колективного вшанування, є критично важливим аспектом примирення та створення світлого майбутнього. Істина і пам'ять мають об'єднувати нас, якщо вони сприяють взаєморозумінню, примиренню та спільній відповідальності за безпечне завтра," - зазначив Дуда.
Зазначимо, після того, як польський Сейм визначив 11 липня днем пам'яті "жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки" - в українському МЗС у відповідь на це заявили, що таке рішення Польщі суперечить духу добросусідських відносин між країнами.
Нагадаємо, що внаслідок масового знищення українських пам'ятників у Польщі в період з 2015 по 2017 роки, а також через недостатнє розслідування цих злочинів, Україна запровадила мораторії на проведення пошукових робіт і ексгумацію останків поляків, які загинули від рук бійців УПА в 1943-1945 роках.
Протягом багатьох років питання ексгумацій стало джерелом напруженості у взаєминах між Україною та Польщею. Польський уряд під керівництвом Дональда Туска здійснював тиск на Київ з проханням скасувати введений мораторій.
У Варшаві висловлювали думку, що розв'язання історичних конфліктів стане однією з ключових вимог для приєднання України до Європейського Союзу.