Сприяє Путіну та висловлює критику на адресу України. Які основні характеристики прем'єра Угорщини Віктора Орбана?

Хто є Віктор Орбан: життя та перші кроки в політичній кар'єрі

Віктору Орбану вже 61 рік. Він з'явився на світ в угорському місті Секешфехервар. Його батько був інженером-агрономом, а мати працювала логопедом. Після закінчення школи Віктор пройшов строкову військову службу, а згодом вирішив продовжити освіту на юридичному факультеті Будапештського університету.

Брав активну участь у студентському самоврядуванні. Темою магістерської роботи Орбан обрав дослідження антикомуністичного руху "Солідарність" у Польщі.

Політичну кар'єру розпочав у 1988 році, коли став одним із засновників громадсько-політичного об'єднання FIDESZ (скорочення від FIatal DEmokraták SZövetsége, що перекладається як Союз молодих демократів).

Орбан став відомим серед населення у 1989 році, коли виступив у Будапешті перед величезною аудиторією з промовою, в якій закликав до виведення радянських військ з території Угорщини та організації виборів.

Незабаром його, як одного з лідерів FIDESZ, запросили долучитися до перемовин з діючою комуністичною партією. Через рік в Угорщині відбулися вибори, а радянські війська покинули країну в 1991 році.

З 1988 року Орбан працював у Фонді Сороса в Будапешті юристом і соціологом, а 1989-го вирушив на навчання в коледж Пембрук в Оксфорді завдяки стипендії фонду.

Віктор Орбан повернувся з навчання у США в 1990-му, щоб взяти участь у парламентських виборах. В результаті був обраний депутатом та очолив фракцію FIDESZ.

Зрештою, FIDESZ еволюціонувала з молодіжної ліберальної політичної структури в правоконсервативну партію, а її лідером став Орбан.

На виборах 1998 року партія здобула переважну кількість голосів, і він зайняв посаду прем'єр-міністра Угорщини. У віці 35 років він став наймолодшим прем'єр-міністром в історії держави.

Зображення: Віктор Орбан (посередині) став наймолодшим главою уряду Угорщини (wikimedia.org)

Серед напрямків його роботи було зниження податків і соціальних внесків, боротьба з безробіттям та інфляцією.

У період роботи першого уряду Орбана інфляція знизилася з 15% до 7,8 % (станом на 2001 рік), скоротився дефіцит бюджету та почалося економічне зростання. Було скасовано плату за навчання в університетах, відновлено універсальні пільги для матерів.

Під час прем'єрства Віктора Орбана в 1999 році Угорщина стала членом НАТО.

У 2002 році, після невдачі на виборах, Віктор Орбан пішов з поста прем'єр-міністра, і протягом наступних восьми років його політична сила FIDESZ залишалася в опозиції.

За цей час демократичні погляди політика почали змінюватися в бік авторитаризму. Орбан намагався повернути прихильність виборців популістськими заявами, критикував реформи системи освіти та медицини, впроваджені чинною на той момент владою.

У 2010-му FIDESZ вдалося здобути перемогу з 68% підтримки. Віктор Орбан знов став прем'єром і з того часу безперервно перебуває на посаді вже 14 років (переобирався 4 рази).

На етапі становлення своєї політичної кар'єри він ідентифікував себе як "ліберальний агностик", проте з часом його погляди змінилися, і він почав підтримувати традиційні християнські цінності. Орбан підкреслював необхідність збереження в Угорщині інституту сім'ї, а також цінностей, таких як віра, свобода та суверенітет.

Уряд Віктора Орбана піддається критиці за порушення прав ЛГБТ-спільноти, відступ від демократичних принципів та обмеження свободи слова. У 2021 році міжнародна НУО "Репортери без кордонів" включила угорського прем'єра до списку національних керівників, яких вважають "ворогами преси".

Зображення: Орбан вже 14 років на чолі угорського уряду (Getty Images)

Віктор Орбан підтримує ідею обмеження прав мігрантів, а у 2022 році привернув увагу своїм суперечливим висловлюванням про "змішування європейських та неєвропейських рас" в контексті міграційних процесів.

Обговорюючи питання нелегальної імміграції в Європі, політик зазначив, що, на відміну від інших держав континенту, в Угорщині існує "расова чистота".

Європейський парламент у 2018 році висловив свою позицію щодо політики Віктора Орбана, ухваливши резолюцію, в якій зазначив, що дії його уряду суперечать основним європейським цінностям. У документі підкреслюється, що в Угорщині існують серйозні проблеми з дотриманням принципів верховенства права, судова система залежить від політичного впливу, а опозиційні сили зазнають переслідувань, тоді як медіа перебувають під контролем держави.

У 2022 році в Європейському парламенті було відзначено, що "ситуація настільки ускладнилася, що під керівництвом Орбана Угорщина стала "гібридним режимом виборчої автократії". Депутати висловили тривогу щодо дотримання релігійних свобод, прав уразливих груп населення, а також надмірного рівня корупції в країні.

Погляди Віктора Орбана на Росію та її лідера Володимира Путіна еволюціонували з часом. На початку відносини були досить стриманими, але згодом вони перетворилися на більш позитивне ставлення.

У 2018 році угорський лідер підкреслив, що, незважаючи на численні страждання угорського народу від Росії в минулому, слід визнати: "Путін повернув своїй країні значимість, і Росія знову займає важливе місце на міжнародній сцені".

Після анексії Криму і початку конфлікту на сході України Віктор Орбан залишався на боці путінського режиму, виступаючи проти міжнародної ізоляції Росії.

Незважаючи на повномасштабне вторгнення Росії в Україну та будучи членом ЄС і НАТО, Угорщина зберегла економічні та політичні зв'язки з країною-агресором. Орбан неодноразово закликав скасувати санкції проти РФ, заявляючи, що вони нібито неефективні.

Фото: зустріч Орбана і Путіна (Getty Images)

Тим часом як інші країни Євросоюзу відмовляються від російської нафти та газу, Угорщина з російським "Газпромом" ведуть переговори про збільшення постачання у 2025 році. Крім того, РФ будує на угорській території атомну електростанцію Paks II.

Віктор Орбан також підтримує експрезидента США Дональда Трампа, який знову вирішив балотуватися на пост президента. Політики неодноразово зустрічалися, і Орбан підкреслював свої дружні стосунки з Трампом, зазначаючи, що у них є багато спільних поглядів.

Прем'єр-міністр Угорщини висловив думку, що якби Трамп залишався президентом США, то повномасштабне вторгнення Росії в Україну, ймовірно, не відбулося б. Він також зазначив, що у випадку перемоги Дональда Трампа на виборах у листопаді 2024 року, у нього буде можливість покласти край конфлікту.

"Сьогодні я не бачу іншого лідера в Європі чи Америці, хто був би достатньо сильним, щоб зупинити війну. У миру є ім'я - Дональд Трамп", - заявив Орбан в інтерв'ю французькому виданню Le Point.

Зображення: Віктор Орбан висловлює свою підтримку Дональду Трампу під час виборів у Сполучених Штатах (Getty Images)

Він покладає відповідальність за початок повномасштабного вторгнення в Україну на теперішнє керівництво Білого дому, НАТО та Європейський Союз, вважаючи, що конфлікт має потенціал для подальшого розширення.

"Зростають шанси, що війна пошириться, і якщо це станеться, хто знає, де вона зупиниться. Ми не були так близько до світової війни за останні сімдесят років. Король голий: брюссельські бюрократи втягнули Захід у безнадійну війну", - наголошує угорський політик.

Прем'єр Угорщини має суперечливе ставлення до України. Криза у двосторонніх відносинах країн почалася через питання прав угорської нацменшини в Закарпатті.

Орбан поширював недостовірну інформацію про утиски та культурний геноцид угорської нацменшини, заявляв про необхідність автономії для закарпатських угорців. Неодноразово засуджував український мовний закон, українізацію та декомунізацію. Зокрема через проблемне питання нацменшин Угорщина почала ставити перешкоди інтеграції України до Євросоюзу та НАТО.

Орбан був єдиним главою уряду серед країн ЄС, який продовжив підтримувати тісні зв'язки з Кремлем після повномасштабного вторгнення в Україну. Прем'єр Угорщини висловлював думку, що перевага Росії в ресурсах і людях робить її "непереможною".

Виступаючи проти членства України в НАТО, Віктор Орбан на початку цього року заявляв, що Україна має стати буфером між Росією та Заходом, але з гарантіями безпеки.

"Україна займає своє місце на світовій карті, і її найкращим варіантом було б стати буфером між Росією та Заходом, звичайно, з належними гарантіями безпеки. Якщо це не вдасться, територіальна цілісність України буде під загрозою. Росія знову і знову намагатиметься знищити Україну, адже вона ніколи не погодиться на сусідство з країною, яка є членом ЄС і НАТО. Так стверджував Орбан."

Після того як Угорщина стала головою Ради Євросоюзу (до кінця 2024), Віктор Орбан відвідав Україну, Росію та Китай з так званою "мирною місією". Ця ініціатива викликала обурення серед інших членів ЄС.

Зображення: Візит Віктора Орбана до України у липні 2024 року (Віталій Носач, РБК-Україна)

В Києві під час підсумкової пресконференції з президентом Володимиром Зеленським лідер Угорщини заявив про необхідність "припинення вогню та мирних переговорів".

Пізніше Орбан висловив думку, що план, який президент України Володимир Зеленський представив європейським лідерам, нібито має всі шанси на невдачу.

Політик висловлює думку, що вся європейська економіка "включена у конфлікт в Україні", який набуває все більшого масштабу і жорстокості, не демонструючи жодних ознак можливого завершення. На його думку, європейські керівники живуть у світі ілюзій, вважаючи, що можуть досягти перемоги.

Угорський прем'єр послідовно виступає проти надання Україні фінансової та військової допомоги з боку Євросоюзу.

Як голова Ради ЄС, Орбан ухвалив рішення зупинити розгляд питання про надання Україні кредиту в розмірі 50 мільярдів доларів до завершення президентських виборів у Сполучених Штатах. Крім того, Будапешт відтермінував ухвалення рішення про продовження дії санкцій проти Російської Федерації.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.