В Україні з'явилися неперевершені скарби: дивіться фото та відео!
Скіфське золото нарешті повернулося в Україну після тривалих судових розглядів.
До Національного музею історії в Києві продовжують приходити відвідувачі, прагнучи ознайомитися з історією та ідентичністю своєї країни – колекцією кримських скарбів. Рік тому, після тривалих судових розглядів, ця колекція була повернена в Україну з Нідерландів.
Цю інформацію виклала кореспондентка ТСН Олена Мацюцька у своєму сюжеті.
Золото, кераміка та витвори мистецтва, що мають історію понад дві тисячі років, являють собою культурну спадщину України. Протягом дев'яти років ці безцінні артефакти залишалися практично недоступними для шанувальників історії. Паралельно в судах Нідерландів розгорталися юридичні війни, які стосувалися повернення кримських скарбів.
А сталось все так: у 2013 році потужна колекція артефактів греків, скіфів, готів, гунів з різних музеїв України - чотирьох кримських і київського вирушає у закордонний тур. Остання зупинка - Амстердам, музей Алларда Пірсона, 2014 рік. Виставка має популярність. Коли ж завершується - Росія вже анексувала Крим. І зрусифіковані місцеві музеї зажадали, щоб колекцію повернули саме на тимчасово окупований півострів.
Музей у Нідерландах вирішив не передавати свою колекцію нікому, поки місцеві суди не висловлять свою думку. Українська держава швидко зреагувала на цю ситуацію. Таким чином, позиція Києва полягає в тому, що відповідно до національного законодавства, всі археологічні знахідки, які мають історичну цінність, автоматично вважаються власністю України. В результаті, держава наймає юридичних представників. І в цьому контексті стає зрозуміло, чому Росія прагнула заволодіти цією колекцією.
"Оскільки це історія, що має давні корені, можна стверджувати, що Російської Федерації, як такої, не існує. Вона намагається обґрунтувати свою історичну спадщину через регіони, які окупує та анексує," - зазначила директорка музею Наталія Панченко.
У 2016 році суд першої інстанції в Амстердамі ухвалив рішення про повернення скарбів Україні. Представники кримських музеїв виявили глибоке емоційне потрясіння. Процес апеляції тривав цілих 5 років. Врешті-решт, Україна здобуває перемогу ще раз.
Остаточне рішення Верховного суду Нідерландів підтвердило: скарби Криму повертаються на батьківщину – в Україну. Після цього виникли труднощі з транспортуванням колекції. Згідно з домовленістю, відповідальність за перевезення мала нести нідерландська сторона. Але в умовах війни не знайшлося охочих зайнятися цим завданням. В результаті, коштовності вирушили додому на українських автомобілях. Адвокат, який представляв інтереси України в судовому процесі, настільки глибоко переймався долею артефактів, що мав побоювання, аби Росія не вчинила якихось підступів. На щастя, цього не сталося, і тепер колекція знаходиться в безпеці в Києві.
Влітку цього року було презентовано колекцію кримських скарбів для широкої аудиторії.