День Андрія: що варто уникати в цей день, звичаї свята

Основні звичаї та обмеження, пов'язані з Днем Андрія Первозванного, висвітлює РБК-Україна (проєкт Styler).

Згідно з біблійними легендами, апостол поширював християнство в Скіфії, що відповідає сучасній Україні, і досягнув Києва. На одному з пагорбів цього міста святий встановив хрест, передбачивши, що саме тут засяє Божа благодать.

Церковні звичаї Дня Андрія глибоко взаємопов'язані з українськими фольклорними традиціями, зокрема з обрядовістю Калити — народним святом, що уособлювало перехід молоді до нової, дорослої стадії життя.

Провести молитву.

Андрій Первозданний вважався заступником для моряків і мандрівників. За біблійними легендами, святий також мав дар зцілення.

Саме тому в цей день звичайно звертаються до молитви за щасливі подорожі, міцне здоров'я, захист від неприємностей, а також просять про вдалий шлюб і доброго супутника життя.

Організувати святкову вечерю.

Андрія зустрічали дівчата і хлопці, організовуючи традиційні вечорниці, які розпочиналися з приготування особливих страв та ворожіння. Після цього дівчата запрошували хлопців до оселі, але при цьому заважали їм дістатися туди, жартуючи та перегороджуючи шлях мотузками.

Гадання

Згідно з переказами, цей день вважався особливим для пророкування долі та майбутнього сімейного життя. Саме тому ворожіння на Андрія стало невід’ємною частиною святкування.

Одним із найпопулярніших методів, за допомогою яких дівчата намагалися дізнатися про свої перспективи на шлюб, було приготування балабушок або пиріжків, якими пригощали голодного собаку. Цей обряд допомагав з'ясувати, хто з дівчат вийде заміж, хто переживе розрив з коханим, а хто віднайде своє щастя в іншому селі.

До того ж дівчата підслуховували розмови, намагаючись розчути слова. За певними фразами дівчина з'ясовувала, одружиться вона цього року чи наступного, а також чи не народить вона випадково дитину.

Серед інших методів ворожіння можна виділити:

Існувало також цікаве парне ворожіння: дівчина пригощала хлопця медом, а в блюдце або чашку клала перстень. Якщо юнак випадково витягав цей перстень, це означало, що їхня пара незабаром одружиться.

Укус Калити

Найзначнішою традицією під час свята калити було проведення вечорниць, де основним обрядом, що знаменував початок Андріївського вечора, стало "кусання калити". Калита – це великий солодкий корж, виготовлений з пшеничного борошна, який дівчата пекли разом.

Свято Андрія або Калита, українська марка (зображення: Вікіпедія, Mykola Kochubey)

До традиційного коржа часто включали мед, родзинки або вишні. Проте його випікали таким чином, щоб скуштувати смаколик було непросто — саме в цьому полягала суть обряду. Корж підвішували червоною стрічкою до стелі в центрі кімнати — так високо, що дістати калиту можна було лише стрибнувши.

У той час хлопець повинен був "під'їхати" на коцюбі та витримати всі жарти місцевого "ведучого", відомого під іменем "Коцюбинський". Якщо молодик сміявся, його обмазували квачем, зануреним у сажу — це вважалося поразкою в цій грі.

Як зазначають, якщо "Коцюбинський" був хорошим, жоден парубок не міг вкусити калиту. Однак після закінчення гри калиту знімали і ділили поміж присутніми.

Витівки юнаків

На Андрія хлопці завжди вдавались до пустощів. Вони починали з того, що намагались перешкодити дівчатам носити воду для традиційної випічки. У цей день парубки могли знімати ворота, переставляти вози до хати чи навіть розбирати огорожі. Проте невеликі ушкодження зазвичай не викликали обурення і їх прощали.

Спільна їжа

Перш за все, меню формувалося з продуктів, що дозволені під час Різдвяного посту. Після того, як відбулося "кусання калити", молоді дівчата разом із хлопцями збиралися за святковим столом, щоб почати вечерю. Незважаючи на те, що на стіл подавали безліч страв, першими у меню були вареники з капустою — класичне пісне частування.

Щоб успішно зустріти наступний рік на Андрія, не слід:

Сьогодні нам варто змагатися допомагати близьким та рідним, присвячують часть духовності для очищення від гніву.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.