Недостаток чоловіків через мобілізацію: нові можливості для жінок і пенсіонерів на ринку праці.
Жінки дедалі більше займають традиційно чоловічі спеціальності — вже можна побачити ковальок у спідницях.
В Україні спостерігається зростання кількості вакансій, у тому числі й робітничих, які раніше обіймали чоловіки молодше 60 років. Про це в інтерв'ю для ТСН.ua розповіла HR-експерт Тетяна Пашкіна.
Своєю чергою, за даними мешканців великих міст та сільської місцевості, подекуди стає відчутним дефіцит приватних робітників, які ремонтують сантехніку, електрику, вікна або здатні виконати дрібний ремонт помешкання.
"Ми нещодавно утеплювали балкон, нам встановили нові вікна. Після цього я зателефонувала двом майстрам, які до війни займались монтажем відкосів. Як виявилось, жоден з них приїхати не зможе найближчим часом, обидва сказали, що захищають країну від російських окупантів, попрохали почекати завершення війни", -- розповіла ТСН.ua мешканка Фастова Київської області.
Додатково, на спеціалізованих сайтах оголошень деякі майстри почали вказувати, що гарантують свій виїзд до клієнтів, оскільки не мають жодних труднощів з військовими документами і можуть вільно пересуватися по території конкретного населеного пункту.
Тетяна Пашкіна прокоментувала поточну ситуацію наступним чином: "По-перше, ми стикаємося з проблемою мобілізації. Значна частина фахівців, які займалися ремонтними роботами, вже була мобілізована. Відповідно, роботи з монтажу вікон перемістилися на схід або південь. Також є чимало спеціалістів, які не бажають виходити на вулицю. Я помічаю велику кількість резюме, в яких люди вказують, що готові працювати віддалено або шукають роботу поблизу свого дому, щоб зменшити витрати на дорогу."
Експертка зазначає: "В даний момент Державна служба зайнятості прагне заохотити жінок освоювати професії, традиційно вважаються чоловічими. Йдеться про сотні тисяч жінок, але це лише маленька частка від загальної потреби. Деякі з цих завдань дійсно можуть бути виконані жінками, а також можлива підготовка молодих спеціалістів до 25 років або людей старше 60. Адже дистанційно такі роботи (ремонти різного роду — ред.) виконати не вдасться".
За словами Пашкіної, рецепт нормалізації ситуації простий: зробити робітничі професії економічно ефективними.
"Наприклад, у Європі сантехнік вважається такою ж шанованою професією, як професор історії. Звичайно, це також передбачає іншу оплату праці відповідно до якості послуг," — зазначає Тетяна Пашкіна.
Коли ми запитали Тетяну Пашкіну про незвичайну чоловічу професію, яку жінка опанувала після початку повномасштабного вторгнення, вона поділилася цікавою історією: "Найбільш вражаючим випадком був той, коли жінка стала ковалем. Це була справа її чоловіка, який був мобілізований. І вона вирішила взятися за молоток".
Про загальне збільшення вакансій в Україні експертка каже наступне: "У вересні сайти з працевлаштування зафіксували два рекорди. Кількість вакансій збільшується".
За даними сайтів з працевлаштування, ситуація з вакансіями останнім часом виглядає так, що не вистачає працівників в наступних сферах:
Цього року Державна служба зайнятості також піднімала питання нестачі працівників у певних професіях, які традиційно вважаються чоловічими. Наприклад, у травні цього року дана організація повідомила про брак робочої сили в меблевій галузі.
"На даний момент меблева індустрія України стикається з браком кваліфікованих спеціалістів, зокрема, операторів деревообробних машин та меблевих конструкторів. Ця ситуація є суттєвим перешкодою для подальшого зростання сектора та економіки в цілому," - повідомила Державна служба зайнятості.
Крім того, на початку цього року Держслужба зайнятості звітувала, що є приклади, коли жінки опановували професію електрозварника, тракториста, водія категорії С та навіть коваля.
Окремо про проблему нестачі кадрів неодноразово заявляли представники транспортної сфери.
Фахівці зазначають, що проблема браку кадрів у транспортних компаніях є надзвичайно актуальною, і навіть важливішою, ніж питання забезпечення технікою чи фінансуванням.
"Серед кадрових рекомендацій пропонується змінити вікове обмеження для навчання та доступу до роботи водієм тролейбусу та автобусу. Зараз допуск до кермування міським електричним транспортом дозволено з 21 року. На основі думок транспортників з різних міст, рекомендуємо розглянути питання запровадження в Україні можливості навчання та працевлаштування водіїв автобусів і тролейбусів з 18 років", - зазначали активісти, які досліджують ситуацію в транспортній сфері.