Ціни на LPG повільно підвищуються напередодні запровадження нового акцизу.
Тенденції середніх вартостей LPG в Україні за грудень 2024 року, грн/т
Скраплений газ продовжує дорожчати напередодні зростання акцизу з 1 січня 2025 року. 25 грудня на Українській енергетичній біржі його вартість збільшилася на 1 833 грн/т, до 55 606 грн/т. Трейдери одразу відреагували на торги, збільшивши вартість пропозицій на 300-1 000 грн/т.
Аукціон стартував з активною участю, починаючи з цін 53 652 грн/т для "Укрнафти" та 53 966 грн/т для "Укргазвидобування". В результаті, вартість газу зросла до 53 500-57 232 грн/т для "Укрнафти" та 55 570-57 456 грн/т для "Укргазвидобування". Нижні межі зазначених діапазонів відповідають цінам на залізничні партії, обсяг яких становить 316 тонн з 4,2 тисяч тонн, що на 32% менше порівняно з попереднім тижнем.
Багато учасників аукціону не очікували такого значного підвищення цін і вважають їх надмірними. "Оскільки в Києві були пропозиції по 56 000 грн/т і нижче, ніхто не сподівався, що ціни на аукціоні перевищать 55 500 грн/т", - поділилися думками представники однієї з великих мереж з продажу пального.
"Зростання попиту призвело до підвищення цін, однак через наявність газу та терміни вивозу до 31 грудня торги на певних обсягах були призупинені. У результаті, залишки, що становлять приблизно 30 лотів, вже реалізовувалися за ціною 53 510-54 500 грн за тонну", - зазначив інший учасник аукціону.
За словами представників компаній, що займаються постачанням пального, існує кілька факторів, які можуть призводити до підвищення цін: зменшення обсягів постачання в найближчому майбутньому та заплановане підвищення акцизного збору з 1 січня.
Станом на обід 26 грудня, за інформацією сервісу єЧерга, на кордоні між Польщею та Україною час очікування на виїзд з країни складає нуль хвилин: у черзі перебуває від 8 до 17 автомобілів, а також 15 порожніх авто в залежності від конкретного пункту перетворення кордону. "Це викликає занепокоєння. Як ми і прогнозували, ніхто не планує під акциз, але, ймовірно, вони все ж перестаралися", - прокоментував один з трейдерів із центральної частини країни.
Минулого тижня також спостерігалося зменшення обсягів автомобільних перевезень. Обсяги постачання газу морським транспортом знизилися на 25%, становивши 5,73 тисячі тонн. Як зазначає enkorr, найбільші втрати зазнала Польща через підвищення цін.
На південь хоч і очікується надходження ресурсу до Нового року, але через шторм вантажі туди доставляються з відчутною затримкою.
Поки на ринку ресурсу більше, ніж достатньо. Минулого тижня імпорт продукту зріс на 13% порівняно з тижнем раніше, до 19,37 тис. т, завдяки збільшенню відвантажень залізницею і на південні термінали. Слід зазначити, що "БРСМ-Нафта" знову завезла газ із MOL Hungarian Oil & Gas зі збільшеним містом сірки (від 188 до 293 мг/кг при нормі 50 мг/кг).
У січні трейдери сподіваються на зниження цін на імпорт, однак підвищення акцизного збору на 25 €/1 000 л (приблизно 2 500 грн/т) може звести це очікування нанівець. Крім того, в січні можуть виникнути труднощі з імпортом у зв'язку з набуттям чинності законом про МЗНН, який вступив в силу 24 грудня. Міністерство енергетики прогнозує, що протягом січня 2025 року відбудеться акредитація операторів ринку в системі звітності, а також тестування механізму формування мінімальних запасів під час імпорту нафтопродуктів.