Чи очиститься небесний простір від "шахедів"?

Сили оборони України розраховують на нові військово-технічні рішення

Нещодавно, під час бесіди з журналістами, Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зазначив, що приблизно 40% російських "шахедів" в Україні знищуються силами мобільних вогневих груп. Інші ворожі безпілотники знищуються за допомогою традиційних засобів протиповітряної оборони, винищувальної та армійської авіації, а також підрозділів радіоелектронної боротьби та зенітних дронів.

Згідно з інформацією від Головкома, у зв'язку з підвищенням інтенсивності російських авіаударів по Україні, загальна ефективність знищення безпілотників типу "Shahed" усіма підрозділами нашої системи протиповітряної оборони становить близько 82 %.

Щоб покращити цей показник, в ЗСУ шукають та опробовують нові перспективні військово-технічні рішення для боротьби з російським повітряним мотлохом. Серед того, що сказав Олександр Сирський, є насправді дуже цікаві речі.

НЕ ФАНТАЗІЯ: ЗЕНІТНІ АПАРАТИ ПРОТИ БПЛА

Головком оприлюднив інформацію про створення в Україні експериментального підрозділу для випробування роботизованих модулів протиповітряної оборони.

Інформації про новий підрозділ обмаль, що зрозуміло, адже вона є засекреченою. З назви можна зробити висновок, що цей підрозділ спеціалізується на тестуванні автоматизованих модулів, розроблених в Україні, які можуть знищувати повітряні цілі без участі людини.

Нещодавно розробники поділилися інформацією про один із своїх інноваційних роботизованих модулів, відомий як Sky Sentinel, або "Небесний страж". Вони зазначили, що ця бойова платформа, розроблена українськими інженерами, має унікальну здатність: усі етапи, такі як виявлення, наведення, супровід і прийняття рішень щодо ураження безпілотних літальних апаратів, виконуються за допомогою штучного інтелекту.

Це означає, що система Sky Sentinel в режимі реального часу може ідентифікувати та виявляти ворожі безпілотники, розраховувати їхню швидкість, враховуючи вплив вітру, а також прогнозувати точку удару снаряда з метою і здійснювати стрільбу для знищення цілі. Крім того, повідомляється, що цей модуль здатний ефективно діяти проти дронів та інших повітряних об'єктів, які рухаються зі швидкістю до 800 км/год.

Максимальну дальність ураження озброєнням роботизованої платформи не розголошують, однак, прицільна дальність стрільби з важкого кулемета M2 Browning, який видно на оприлюднених світлинах, сягає 1500 метрів.

Також існує ймовірність, що дані або аналогічні роботизовані системи зможуть бути обладнані артилерійським озброєнням калібром 20-30 мм, яке має підвищену дальність враження.

Відомо, що ціна такої турелі складає приблизно 150 тисяч доларів. Розробники вважають, що для забезпечення надійного захисту міста слід встановити від 10 до 30 роботизованих платформ. Масове впровадження цих систем виглядає економічно обґрунтованим, оскільки вартість однієї установки є нижчою за ціну стандартної керованої ракети, яка використовується в будь-якому зенітному ракетному комплексі.

Дрони-камікадзе замінюють ракети.

Іще два роки тому такою екзотикою, як зараз зенітні роботи, вважали FPV-дрони для перехоплення повітряних цілей.

Ця система протиповітряної оборони стала результатом активної роботи російських розвідувальних безпілотників. Ідея використовувати FPV-дрони для знищення ворожих Орланів та Zala виникла у піхотинців, яким ці небесні хижаки буквально ускладнювали життя.

Нині ж із ворожими безпілотниками, не тільки розвідувальними, а й ударними, зокрема й Shahedами, ведуть боротьбу цілі підрозділи, озброєні FPV-перехоплювачами. Бойова робота з виявлення і знищення ворожих повітряних цілей ведеться не тільки уздовж лінії бойового зіткнення, а й у різних регіонах у глибині України.

Наразі Збройні Сили активно розвивають напрямок дронів-перехоплювачів, націлений на протидію далекобійним БпЛА типу Shahed-136.

Наприклад, про створення підрозділів перехоплювачів безпілотних літальних апаратів нещодавно повідомили в повітряному командуванні "Захід".

На зустрічі з журналістами Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський підкреслив, що ефективність роботи зазначених підрозділів становить 70%, що майже вдвічі перевищує результати мобільних вогневих груп.

Головком Збройних Сил України зазначив, що основною перешкодою для розширення таких зенітних підрозділів є брак достатньої кількості тактичних радарів, зокрема типу Rada або їхніх еквівалентів, які використовуються для виявлення повітряних об'єктів.

"В наявності - одиниці, а треба - сотні", -- прокоментував він суть проблеми.

Коли запит перевищує пропозицію.

Згідно з наявною інформацією, литовська волонтерська організація Blue/Yellow здійснила закупівлю та доставку перших трьох радарів RADA ieMHR в Україну ще в квітні 2023 року.

Литовські волонтери мали намір передати Збройним Силам України 16 одиниць даного обладнання, з яких чотири планували поставити у мобільному варіанті. Проте, інформації про наявність подібних радіолокаційних станцій в Україні в даний момент немає у відкритих джерелах.

Відомо, що ізраїльська компанія DRS RADA Technologies, яка займається розробкою цих радіолокаційних систем, оголосила про можливість RADA ieMHR виявляти нано безпілотні літальні апарати на відстані до 10 км.

Для розуміння: нанобезпілотники зазвичай мають довжину в межах 10- 20 сантиметрів і важать від 18 до 70 грамів, що дає їм змогу легко маневрувати у вузьких просторах.

Середні безпілотники, такі як "шахеди", а також гелікоптери, радар виявляє на відстані 45 км, в той час як винищувачі помітні з 65 км (на малих висотах - з 35 км), а важкі транспортні літаки можна зафіксувати на дистанції до 100 км.

У майбутньому нестача західних тактичних радарів може бути покрита українськими виробами. У розмові з одним з українських видань консультант фонду "Повернись живим" Тарас Тимочко зазначив, що українські зразки радіолокаційних систем вже виробляються протягом щонайменше шести місяців і активно використовуються підрозділами, що займаються протиповітряною обороною дронів.

Тимочко зазначає, що українська технологія є більш простою та стабільною у використанні, адже вона була спеціально розроблена для задач перехоплення безпілотників. Вітчизняні військові також висловлюють позитивні відгуки про український аналог RADA, підкреслюючи, що працювати з ним легше, ніж з західними радарами, які мають численні налаштування та режими. Проте українському виробнику не вистачає можливостей для масштабування. Попит зростає, а виробничі потужності не встигають за ним. Черга на отримання нової моделі з заводу складає 13 місяців...

На цьому тлі особливо оптимістично виглядає заява міністра оборони Нідерландів Рубена Брекельманса, який нещодавно оголосив, що його країна замовила 600 000 дронів з України для потреб Сил оборони. Крім того, Нідерланди планують передати Україні 100 радарів, що призначені для виявлення безпілотних апаратів.

Хоча точні характеристики радіолокаційних систем не розкриваються, з доступних джерел відомо, що радіолокатори, які планується поставити, здатні виявляти безпілотні літальні апарати та передавати дані про їх переміщення системам протиповітряної оборони, призначеним для знищення повітряних цілей. Усі радіолокатори з Нідерландів повинні бути доставлені в Україну до завершення поточного року.

ПРО ЛЕГКОМОТОРНИХ ХАНТЕРІВ

Ще одним суттєвим засобом у боротьбі з "шахедами" можуть виступати літаки легкомоторної авіації. Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський під час згаданої раніше зустрічі з журналістами акцентував увагу на необхідності розвитку легкомоторної авіації для ефективної протидії ворожим безпілотникам.

"Один із перспективних шляхів боротьби з "шахедами" полягає у використанні легкомоторних літаків. У нас вже є така авіація, а також нові проєкти, які реалізуються завдяки фінансовій та матеріально-технічній підтримці наших закордонних партнерів. Цей напрямок має великий потенціал для розвитку. Ми отримуємо сучасні легкомоторні літаки, оснащені новітнім озброєнням і навігаційними системами, що значно посилить нашу здатність протидіяти російським ударним дронам", - підкреслив Головнокомандувач Збройних Сил України.

Ця заява гармонійно узгоджується з ініційованим Міністерством оборони України експериментальним проєктом, спрямованим на зміцнення системи протиповітряної оборони. У рамках цього проєкту бійці воєнізованих формувань та добровольчих формувань територіальної оборони отримають можливість підтримувати Сили оборони України в знищенні російських безпілотників.

Зокрема, проєкт включає можливість виявлення, моніторингу та знищення повітряних об'єктів противника бійцями спеціалізованих підрозділів за допомогою не тільки особистої зброї, а й безпілотників та літаків.

Цікаво, що перші випадки використання легкомоторної авіаційної техніки для боротьби з безпілотниками в Україні були зафіксовані ще в квітні минулого року. Згідно з інформацією, яку оприлюднили ЗМІ, поршневий навчально-тренувальний літак Як-52 зміг знищити російський розвідувальний дрон над територією Одещини.

ДРОНОЛОВИ АКУЛИ

Ідея формування авіаційних підрозділів легкомоторних перехоплювачів є цілком обґрунтованою, і наші європейські партнери готові надати необхідну підтримку. Нещодавно Україна отримала перший легкомоторний двомісний літак SHARK від чесько-словацької компанії SHARK.AERO, який оснащений системою РЕБ для боротьби з дронами.

Цю інформацію повідомив французький авіаційний експерт П'єр-Анрі Шюе, який зустрівся з представником компанії SHARK.AERO на Паризькому авіасалоні 2025 року і опублікував відповідне відео в Інтернеті.

"Ми вирішили створити SHARK, орієнтований на електронну війну в Україні. Ми просто обладнали його антеною для виявлення та відстеження загроз від дронів. Так ми можемо виявляти електромагнітні профілі різних дронів, таких як Shahed, Орлан тощо. Після виявлення цих дронів ми можемо їх нейтралізувати за допомогою глушителів, які ми розмістили під літаком", - розповів на камеру представник компанії.

З наведеного можна зробити висновок, що антидронова система радіолокаційної боротьби цього літака складається з двох основних елементів. Перший елемент орієнтований на блокування сигналів системи глобального позиціювання GNSS, тоді як другий служить для перешкоджання відеоканалам і управлінню безпілотниками.

На висоті 1800 метрів літак здатний нейтралізувати ворожі системи на площі з діаметром 9 кілометрів. При крейсерській швидкості 270 км/год його дальність польоту досягає 2000 км. У режимі економічного споживання пального літак може залишатися в повітрі близько 12 годин. Максимальна швидкість легкого літака становить 300 км/год.

Крім того, літак SHARK оснащений парашутом, що забезпечує безпечне приземлення у разі виникнення надзвичайної ситуації. Активацію цього пристрою може здійснити як пілот, так і штурман.

Максимальна висота, на якій може здійснюватися політ, досягає 18 000 футів (5500 метрів). Для забезпечення безпеки на цій висоті літак обладнаний генератором кисню.

СТАРА ДОБРА АРМІЙСЬКА АВІАЦІЯ. АПГРЕЙД

Посилення боротьби з російськими безпілотниками передбачає не тільки розвиток нових напрямів протиповітряної оборони, а й удосконалення перевірених часом і війною.

Відповідаючи на запитання представників ЗМІ, Олександр Сирський підкреслив, що військова авіація відіграє значну роль у протидії ворожим безпілотникам, щоденно залучаючись до відповідних операцій.

Першу відеозапис, що підтверджує діяльність українських вертолітників у протидії російським дальнобійним атакам дронів-камікадзе Shahed-136, було опубліковано в інтернеті наприкінці серпня минулого року.

Отже, фактично армійська авіація Сухопутних військ Збройних Сил України вже протягом майже року активно залучена до виконання завдань з протиповітряної оборони у відповідь на численні атаки російських безпілотників.

За словами Головнокомандувача ЗСУ, цей напрям збройної боротьби активно розвивається, зокрема, завдяки співпраці з партнерами з різних країн, насамперед, із Канади.

"Ми масштабуємо цей напрям. Організовано співпрацю з партнерами, передусім канадськими, які дають нам змогу отримати сучасні системи спостереження й прицілювання, що підвищують бойові можливості наших гелікоптерів", - заявив Головнокомандувач ЗСУ.

Зазначимо, що Канада є одним із лідерів з виробництва військової оптики, зокрема приладів для спостереження і прицілювання. Можливо, йдеться про компанію L3Harris WESCAM, яка співпрацює з провідними світовими виробниками авіаційної й безпілотної техніки, постачаючи їм оптичні системи.

У асортименті продукції компанії представлена лінія багатосенсорних, багатоспектральних, електрооптичних та інфрачервоних (EO/IR) систем, призначених для спостереження та цілевказання. Ці системи забезпечують ефективну підтримку розвідувальних операцій, спостереження, рекогносцировки та цілевказання у повітряному, наземному та морському середовищі.

Отже, оновлення авіаційного елементу та інтеграція інноваційного високотехнологічного обладнання на українські Мі-8 та Мі-24 суттєво підвищить можливості нашої армійської авіації у протистоянні ворогові в повітрі, включаючи "шахеди".

Іван Ступак, Київ

Зображення та відеоматеріали з публічних ресурсів.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.