Чи здатна Україна виробляти системи Patriot або ракети для протиповітряної оборони під ліцензією: відповідь від Defense Express.
У світі існує всього кілька прикладів виробництва, що стосується Patriot, проте слід врахувати певні аспекти.
На сьогоднішній день в Україні присутні приблизно шість батарей Patriot. Водночас, в умовах повномасштабної війни, мінімальною потребою нашої країни є 10 таких систем, а загалом потрібно 25, повідомляє Defense Express. Проте навіть за умови отримання необхідної кількості батарей, виникають труднощі у забезпеченні захисту українських міст від ракет агресора. Тож існує нагальна задача – вирішити питання нестачі як самих батарей Patriot, так і ракет для них.
Один із варіантів, до якого вже неодноразово звертався Київ, полягає в організації виробництва цих засобів ППО на території України, зазначається в матеріалі. Фахівці підкреслюють, що це надзвичайно складне завдання, оскільки наразі немає жодної країни, здатної самостійно виготовляти Patriot за ліцензією. Як повідомляється, компанія Raytheon, що розробила Patriot, навряд чи схоче надати "весь пакет технологій".
Проте існує можливість часткової локалізації виробництва. Одним із таких прикладів може слугувати Польща, яка в рамках програми Wisla у 2018 році уклала контракт на постачання двох батарей Patriot (по дві РЛС AN/MPQ-65 та вісім пускових установок у кожній) і 208 ракет PAC-3 MSE на загальну суму 4,75 мільярда доларів.
Однією з умов контракту була участь польських компаній у виробництві певних компонентів системи протиповітряної оборони. Відзначається, що польська сторона вирішила встановити всі елементи системи на шасі, виготовленому в Україні, під маркою Jelc. Крім того, їм вдалося досягти часткової локалізації окремих вузлів та агрегатів пускових установок і машин забезпечення, а також організувати їх остаточне складання безпосередньо в Польщі. У радіолокаційній станції інтегрована польська система "свій-чужий", - повідомляють ЗМІ.
Другий етап програми Wisla має на меті зміцнити обороноздатність Польщі за допомогою додаткових систем Patriot. Інвестиції в цьому проекті складають приблизно 15 мільярдів доларів. За ці кошти буде придбано 12 нових радіолокаційних станцій LTAMDS, а також на внутрішніх заводах буде виготовлено 48 пускових установок. Міністерство оборони Польщі повідомило про намір передати частину технологій, пов’язаних з радіолокаційними системами LTAMDS і системами управління. Крім того, системи Patriot будуть інтегровані з оглядовими радарами PET-PCL та P-18P, які також виробляються в Польщі.
Окрім цього, авіаційний завод PZL Mielec в Польщі належить компанії Lockheed Martin, яка, в свою чергу, займається виробництвом ракети MSE. Таким чином, Польща має потенціал для виготовлення певних елементів цієї ракети. Перший етап програми Wisla тривав шість років, а другий етап заплановано до 2029 року.
Ракети до Patriot за межами США виробляються виключно в Японії, за ліцензією. Mitsubishi Heavy Industries збирає до 30 ракет MSE на рік з американських комплектуючих. Виробництво "впирається" в можливість компаній-підрядників зі США, які й постачають Японії комплектуючі. У вересні 2026 року ситуація зміниться, адже запрацює спільне підприємство MBDA і Raytheon під назвою COMLOG у Шробенгаузені, Німеччина, яке теж зможе виробляти ракети GEM-T до Patriot.
Таким чином, наведені рідкісні приклади часткової локалізації окремих компонентів системи Patriot і пов’язаних з нею ракет свідчать про те, що цей процес можливий лише в рамках мільярдних контрактів, які ґрунтуються на тривалій співпраці. І в будь-якому випадку реалізація цього не відбудеться в короткостроковій перспективі, зазначають ЗМІ.
Раніше УНІАН інформував, що Україна отримала лише половину запланованих додаткових систем Patriot, однак існує й інша проблема.
Крім Patriot, Україна має також два комплекси SAMP/T від Італії та Франції, ще один обіцяє Італія. Але ефективність SAMP/T проти балістичних ракет викликає сумніви.
Головна проблема - це ракети.
Окрім цього, Україні стало більш складно перехоплювати балістичні ракети, навіть використовуючи системи Patriot. Це пов'язано з тим, що противник постійно удосконалює свою ракетну техніку, прагнучи завдати Україні максимальних збитків.