"Це не моя справа": завдяки Трампу США не підтримають санкції проти Росії — NYT
Після бесіди з Путіним Дональд Трамп висловив думку, що Україні та Росії слід самостійно знайти шляхи до миру. Сполучені Штати не будуть підтримувати нові санкції Європейського Союзу проти Кремля, а президент США вже обговорює можливості для торговельної співпраці з Росією після закінчення конфлікту.
Про це пише The New York Times.
Президент США Дональд Трамп фактично дав зрозуміти, що припиняє зусилля з досягнення миру між Росією та Україною, які він сам раніше обіцяв реалізувати "протягом 24 годин". Це стало очевидним після його телефонної розмови з президентом Росії Володимиром Путіним, повідомляє ЗМІ із посиланням на шість джерел, обізнаних зі змістом обговорення.
"Трамп зазначив президенту Зеленському та європейським керівникам, що Росія і Україна повинні самостійно вирішити питання війни."
Таким чином, він факично усунув США від участі у процесі мирного вирішення, поклавши всю відповідальність на конфліктуючі сторони.
Крім того, Трамп відмовився приєднатися до нової хвилі санкцій проти Росії, яку ініціюють Велика Британія та ЄС. Йдеться про пакет обмежень у відповідь на російські атаки дронами проти українських міст.
"Додаткові санкції проти Росії завадили б діловим можливостям", -- заявив посадовець з Білого дому.
За даними журналістів, після розмови з Путіним Трамп зробив публічний допис, в якому фактично підтвердив намір зосередитися не на війні, а на майбутній співпраці з Росією.
"Трамп зазначив: 'Росія прагне налагодити масштабну ТОРГІВЛЮ зі Сполученими Штатами, коли це жахливе 'криваве безладдя' добіжить кінця, і я з цим згоден.'"
Екс-посол США в Україні Бріджит Брінк, яка залишила свою посаду минулого місяця, також висловила свої зауваження щодо нових підходів Білого дому:
"З перших днів президентства Трампа політика полягала у тиску на жертву — Україну, замість того щоб виступати проти агресора — Росії", — зазначила Брінк.
Незважаючи на те, що Трамп у травні обіцяв ввести нові санкції, якщо 30-денне перемир'я буде порушено, після бесіди з Путіним він фактично змінив свою позицію.
"Якщо перемир'я не буде дотримано, США та партнери запровадять нові санкції", -- писав Трамп 8 травня.
Однак 20 травня ці заяви відійшли в минуле. Президент США не підтвердив жодного з цих зобов'язань, ані у публічній площині, ані під час переговорів з європейськими лідерами.
На відміну від Сполучених Штатів, Велика Британія 21 травня запровадила нові санкції, націлені на військову, енергетичну та фінансову сфери Російської Федерації.
"Останні дії Путіна ще раз виявили його справжню природу як розпалювача конфліктів," - прокоментував міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі.
У заяві британського уряду США не згадуються. Натомість, вказується, що Європейський Союз працює над 17-м пакетом санкцій проти Росії у співпраці з іншими союзниками.
Відомий європейський посадовець розповів представникам ЗМІ, що США не були активно залучені до процесу створення нових санкцій, а погрози з боку Трампа виглядали скоріше як "показуха, ніж дійсний тиск".
Найближчим часом питання підтримки України може викликати жваві дебати на самітах G7 у Канаді та НАТО в Гаазі. У рамках останньої зустрічі лідери обговорять стратегію тривалої допомоги Києву та забезпечення безпеки східного флангу Альянсу. Зокрема, ключовим питанням стане, чи готовий Трамп дотримуватися статті 5 НАТО у випадку агресії Росії проти одного з його союзників.
Нагадаємо, Захід розчарований телефонною розмовою Трампа та Путіна. В Європі заявили про небезпеку посилення російської агресії.