"Це стане значним провалом": посол роз'яснив, які чинники тепер стримують Німеччину від передачі Україні ракет Taurus.
Він визнав, що не має повної впевненості в тому, що Мерц обере курс рішучої підтримки Києва.
Німеччина має всі шанси перетворитися для України в партнера номер один. Таку думку висловив експосол України в цій країні, а нині в Бразилії Андрій Мельник.
"Зараз настав вирішальний момент, коли Німеччина має можливість стати істинним лідером Європи, не лише в плані економіки. У майбутнього канцлера Фрідріха Мерца, з яким ми добре знайомі, є амбіції на геополітичному рівні. Я вважаю, що нинішні інтереси Німеччини можуть полягати в тому, щоб скористатися ситуацією, що склалася навколо мирних переговорів, і зайняти позицію найважливішого союзника Києва", - зазначив він в інтерв'ю РБК-Україна.
За його словами, до цього німці пишалися, що стали другим після США постачальником зброї.
"Я гордий тим, що мав можливість бути присутнім на початку цього значного історичного процесу. У 2022 році лідер опозиції Фрідріх Мерц активно підтримував Україну, закликаючи тодішнього канцлера Олафа Шольца перейти через встановлені червоні лінії і надати важке озброєння. Знаючи його особисто як надзвичайно амбіційну людину, яка мислить в історичному контексті, я переконаний, що він може стати одним із найуспішніших канцлерів, особливо в умовах найскладнішої ситуації в Європі та світі з 1945 року. Я вірю, що він може стати справжнім європейським лідером, здатним рятувати Україну, значно посиливши військову допомогу в цей критичний час", - зазначив дипломат.
Він визнала, що не має повної впевненості в тому, що Мерц справді обере саме цей шлях рішучої підтримки Києва.
"Існує безліч об'єктивних факторів, що впливають на ситуацію. Одним з найважливіших є те, що наступний уряд Німеччини буде сформовано на основі коаліції. Партнером канцлера Мерца і Християнсько-демократичного союзу стане Соціал-демократична партія (СДПН), яку очолював колишній канцлер Шольц. Здається, що більшість ключових представників СДПН, які нещодавно перебували при владі, залишаться на своїх посадах у новому уряді та збережуть свій вплив у новій політичній конфігурації. На жаль, питання надання військової допомоги Україні, хоча й згадано в коаліційній угоді, не містить конкретизації: ані щодо обсягів, ані термінів." - зазначив посол.
На його переконання, це сталося не без причини, а враховуючи значні відмінності між двома учасниками коаліції. Вони навмисно створили собі можливість для гнучкості в діях.
"Першим тестом для нової коаліції стане постачання Україні дальнобійних крилатих ракет Taurus. Цікаво, що саме я два роки тому вперше звернувся до німецького уряду з цим закликом. Відтоді тривають активні дебати. На даний момент соціал-демократи, хоча й не висловлюють відкритого протесту проти Taurus, знаходять безліч причин, щоб уникнути надання нам цієї потужної зброї, побоюючись ескалації конфлікту з Росією. Таким чином, можна стверджувати, що саме соціал-демократи фактично гальмують прийняття цього рішення", - підкреслив Мельник.
Відповідно до його слів, нещодавні статистичні дослідження показують, що близько 66% виборців у Німеччині виступають проти надання Україні системи Taurus.
"Бо саме попередній уряд і особисто екс-канцлер Шольц зробили все можливе, щоб залякати суспільство, мовляв, це буде сприйнято Кремлем як де-факто вступ Німеччини у війну на боці України. Натомість Фрідріх Мерц під час виборчої кампанії і після своєї перемоги прямо виступав на надання Україні системи Taurus".
Мельник нагадав, що фактично, це була одна з його передвиборчих обіцянок.
"Безумовно, наразі він може сховатися за позицією СДПН та громадською думкою, відмовивши Україні. Якщо таке трапиться, усі сподівання на те, що Мерц зможе стати лідером Європи та вільного західного світу, можна буде вважати марними. Це стане справжнім крахом", - зазначив він.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус прокоментував дискусії про можливу передачу Україні далекобійних крилатих ракет Taurus. Він зазначив, що це свідчить про "еротичні стосунки" Берліна зі зброєю.
За словами Пісторіуса, у світі немає жодної країни, яка б вела такі активні публічні дискусії щодо постачання зброї Україні. Він також підкреслив зусилля майбутнього канцлера Фрідріха Мерца, який намагається переконати німецьких політиків у необхідності передачі Україні ракет Taurus.