Bloomberg: Сполучені Штати вимагають від України повернути 100 мільярдів доларів допомоги, а не 300 мільярдів.
Під час переговорів щодо економічної угоди між Україною та США Вашингтон пом'якшив свої вимоги про повернення наданої Києву за три роки повномасштабної війни з РФ допомоги, пише агенція Bloomberg із посиланням на власні джерела.
Після нещодавніх переговорів у Вашингтоні, що відбулися минулого тижня, адміністрація президента Дональда Трампа переглянула свою оцінку фінансової допомоги, наданої Україні, з 300 мільярдів доларів до близько 100 мільярдів доларів. Ця сума майже збігається з оцінкою української сторони, яка становить понад 90 мільярдів доларів.
Адміністрація Трампа наполегливо рекомендує Києву укласти угоду щодо розподілу доходів від майбутніх інвестиційних проектів в Україні, що охоплюють корисні копалини та інфраструктурні об'єкти. Вашингтон вважає це способом компенсації за значні суми, витрачені на поставки зброї та іншу допомогу, які були надані за часів президенства Джо Байдена.
Угода про співпрацю надасть Сполученим Штатам пріоритетне право на прибутки, які будуть інвестовані в спеціальний фонд, що підлягає управлінню з Вашингтона. Київ наполягає на більш вигідних умовах і не бажає вважати отриману допомогу борговими зобов'язаннями.
Уряд України відмовився від коментарів до підписання угоди. Білий дім і міністерство фінансів США також не відповіли на запит про коментарі.
30 березня президент Сполучених Штатів Дональд Трамп повідомив, що український лідер Володимир Зеленський намагається дистанціюватися від угоди, що стосується корисних копалин, і попередив, що в такому випадку його можуть очікувати "серйозні труднощі".
Згідно з інформацією, отриманою від агентства Bloomberg, Україна має намір внести корективи до нового проекту угоди про корисні копалини, зокрема, зобов'язатися до збільшення інвестицій з боку США.
24 березня президент США Дональд Трамп заявив, що очікує, що незабаром буде підписано угоду з Україною щодо корисних копалин. Згодом український президент Володимир Зеленський підтвердив, що США готують новий проєкт угоди. За його словами, американська сторона запропонувала Києву "одразу велику угоду".
Видання Financial Times та інформаційне агентство Bloomberg, що отримали доступ до деталей нового проекту угоди, повідомили, що Сполучені Штати наполегливо виступають за укладення нової угоди з Україною. Ця угода охоплюватиме всі природні ресурси, включаючи нафту, газ та ключові енергетичні активи держави.
Як повідомляє FT, у цій угоді США не надають Києву жодних забезпечень у сфері безпеки. Аналогічно, попередня редакція угоди також не включала ті гарантії безпеки, яких вимагав Зеленський.
Раніше, у березні, Україна та Сполучені Штати досягли згоди щодо укладення угоди, що стосується розробки критично важливих мінеральних ресурсів України. Однак спроби оформити цю угоду завершилися невдачею 28 лютого через конфлікт між Трампом і Зеленським у Білому домі.