Без участі Словаччини: у Польщі поділилися інформацією про технічні аспекти постачання електричної енергії в Україну.
Якщо Словаччина припинить постачання електроенергії до України, то Польща може наростити її імпорт завдяки перерозподілу пропускної здатності серед інших сусідніх з Україною країн ЄС.
Про технічний аспект можливого збільшення імпорту електроенергії з Польщі до України повідомили у компанії "Польські енергетичні мережі" (PSE), яка є оператором системи передачі електроенергії в Польщі, передає Укрінформ.
За інформацією, наданою PSE, нині максимальна потужність для експорту електричної енергії з країн Європейського Союзу в Україну та Молдову становить 2100 МВт у загальному обсязі. Ця потужність розподілена серед чотирьох сусідніх країн ЄС, що мають спільний кордон з Україною: Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини.
"На Польщу припадає 15% (315 МВт). Залежно від умов роботи підключених систем це значення може змінюватися", - наголосила польська сторона.
У компанії повідомили, що на даний момент обмін електроенергією між Польщею та Україною відбувається через високовольтну лінію 400 кВ "Ряшів - Хмельницька АЕС".
Пропускна здатність на маршруті "Ряшів - Хмельницька АЕС" доступна в рамках добових координованих аукціонів (один аукціон для обох країн сполучення). За цю діяльність відповідає Компанія європейських операторів (Joint Allocation Office), основною метою якої є організація аукціонів для передачі потужностей між державами ЄС.
"Якби Словаччина припинила надання пропускної спроможності на сполученні з Україною, то спроможність з цього кордону (з боку Словаччини - ред.), згідно з встановленими правилами, могла би бути розподілена між іншими країнами (ЄС - ред.) на синхронному профілі, включно з Польщею", - йдетьcя у повідомленні PSE.
Нагадаємо:
Словаччина може вжити необхідних заходів щодо України, включаючи зупинку резервних постачань електроенергії після 1 січня, якщо Київ, як передбачається, припинить транзит російського газу до цієї країни.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо надіслав послання до президента Європейської ради Антоніу Кошти та голови Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, в якому знову висловлює занепокоєння щодо рішення України не продовжувати транзит російського газу після 2024 року.