Конфіскація житла та обмеження на виїзд: як податкова служба примушує українців сплачувати більші податки на нерухомість.

Українці все частіше отримують рахунки на сплату податку на нерухомість, хоча в багатьох випадках це може бути незаконно. Юристи вказують на наявність помилок та можливих зловживань, надаючи рекомендації, як поводитися у складних ситуаціях. Крім того, через війну та інші фактори зростає заборгованість громадян за цим податком. Державна податкова служба України ексклюзивно поділилася з OBOZ.UA інформацією про фактично виставлені платіжки, суму, що була сплачена, а також існуючі борги.

Більше рахунків – більше зобов'язань.

Податок на нерухомість, який сплачують фізичні особи, цього року зріс в середньому з 100,5 грн до 106,5 грн за кожен додатковий квадратний метр. Це стосується площі понад 60 квадратних метрів для квартир та 120 квадратних метрів для будинків, на які поширюється пільга. Відповідно до чинного законодавства, громадяни зобов’язані оплачувати цей податок на основі податкових повідомлень-рішень (ППР), які надсилають регіональні податкові органи за місцем реєстрації власників. Це місце називається податковою адресою.

В.о. керівника департаменту оподаткування фізичних осіб Державної податкової служби України Олександр Двірко у відповідь на запит OBOZ.UA поділився статистичними даними про розсилку платіжок за податком на нерухомість. Згідно з цими даними, кількість податкових повідомлень-рішень (ППР), надісланих громадянам, трохи зменшилась на початковому етапі повномасштабного вторгнення, проте згодом зросла в 3,8 рази.

Він уточнив, що найбільше рішень було сформовано головним управлінням ДПС у столиці й ще у трьох регіонах:

А найменше - в Запорізькій (0,08 млн), Херсонській (0,02 млн) та Луганській областях (лише 7 ППР).

Мова йде про розширення в 2024 році. У 2025 році підготовка платіжок на цей податок тільки розпочалася: станом на 1 лютого було сформовано лише 0,03 млн рішень-повідомлень на загальну суму 0,09 млн грн.

Чим більше податківці виставляли платіжок із податку на нерухомість -- тим більше люди його сплачували, з початку великої війни надходження до держбюджету зросли в 3,6 разів:

Є перші показники й за цей рік, хоча й не показові оскільки вони обраховані тільки із початку січня до 18 лютого -- 0,5 млрд грн.

Одночасно спостерігається й інша, негативна тенденція – борги громадян за податком на нерухомість зросли в 3,2 рази. Цю інформацію підтверджують дані Державної податкової служби України, надані Олександром Двірком.

У Податковій визнали, що звертаються до судів різних регіонів для стягування заборгованості, однак не змогли надати статистику щодо відповідних проваджень.

Чому фіскальні органи збільшують кількість платіжок?

Податкових юристів не здивувало значне зростання активності фіскальних органів щодо нерухомості громадян, що переросла у зростання кількості виставлених людям платіжок. Основною з причин цієї тенденції бачать гостру потребу в наповненні бюджетів під час війни.

Податок на нерухомість є частиною місцевих податків, що поповнює бюджети територіальних громад (сіл, селищ, міст), на яких розташована конкретна нерухомість. Раніше, ймовірно, доходи від інших податків цілком задовольняли потреби планових показників податкових органів, і потенційні надходження від податку на нерухомість не вважалися критично важливими для виконання цих планів. Однак під час повномасштабної війни витрати місцевих бюджетів значно зросли, і частина податкових надходжень (зокрема, податки на доходи військових) була вилучена. У зв'язку з цим виникла необхідність шукати нові джерела фінансування, і податкові органи почали звертати увагу на напрямки, які раніше не розглядалися, наприклад, доходи з Інтернету, як це сталося з недавніми податковими запитами до моделей OnlyFans, - зазначив у своїх коментарях для OBOZ.UA старший юрист податкової практики Asters Юрій Дмитренко.

Молодший юрист компанії "Муренко, Курявий і Партнери" Анастасія Швиткіна також підкреслила важливість розвитку цифрових технологій у сфері податкового адміністрування. Це включає удосконалення системи збору та аналізу даних про населення. Постійно відбувається оновлення реєстрів нерухомості, а поліпшення обміну інформацією між ними дозволяє точніше виявляти осіб, які зобов'язані сплачувати податок на нерухомість. Раніше податкові органи не мали можливості їх фіксувати, а тепер активно їх відстежують.

Допоміжним чинником є зростання угод з нерухомістю (купівля/продаж), яке фіксується в реєстрах. В результаті цього, особа сама стає об'єктом уваги податкових органів.

"Оновлення даних про нерухомість є основою для контролюючих органів у процесі підготовки податкових повідомлень-рішень. На практиці виникають ситуації, коли особа має в своєму володінні кілька оподатковуваних об'єктів, але в електронному кабінеті платника податків ці об'єкти не асоційовані з особою, внаслідок чого податкові повідомлення-рішення не надходять до неї", - зазначив Іван Маринюк, керівник практики податкового права ЮФ "Ілляшев та Партнери", в коментарі для OBOZ.UA.

Чому українці погано платять

Експерти виділили кілька факторів, які сприяють збільшенню заборгованості населення за податком на нерухомість. По-перше, багато людей просто не отримують повідомлень про податкові зобов'язання. Деякі з них, на жаль, загинули, і їх спадщина не була оформлена, інші пішли на фронт або виїхали за кордон через війну. Юрій Дмитренко зазначив, що податкова служба надсилає повідомлення за місцем реєстрації платників, а також часто розміщує їх в електронному кабінеті платника податків.

"Очевидно, що навіть до початку повномасштабної війни далеко не всі громадяни фактично проживали за місцем своєї податкової реєстрації, а тепер ситуація ще більше ускладнилася. Багато хто також не перевіряє свій електронний кабінет. Проте, навіть якщо особа не проживає за вказаною адресою і не отримала листа, факт наявності поштової позначки про повернення (наприклад, через закінчення терміну зберігання) свідчить про те, що цей лист вважається отриманим, з усіма відповідними юридичними наслідками. Саме з цього моменту починається термін для оскарження податкового повідомлення та строк для сплати податку," - зазначив він.

Друга поширена причина несплати податку - значне погіршення фінансового стану українців під час великої війни.

По-третє, фіскальні органи не завжди проявляють високу активність у стягненні податкових заборгованостей, що накопичуються. Це особливо помітно у випадку невеликих боргів, кількість яких постійно зростає.

"Оскільки суми податку на нерухоме майно сплачується за "додаткові 1 кв.м.", то суми можуть бути незначними, податкова не може вживати заходів щодо стягнення податкового боргу, поки сума боргу не досягне 3060 грн (такі вимогу закону)", -- зазначив Іван Маринюк.

Він нагадав, що під час війни податкові органи були звільнені від сплати судового збору за позовами про стягнення податкового боргу, і тому, на думку юриста, таких позовів стало більше.

"Разом із цим, процес примусового стягнення податкового боргу вимагає значних адміністративних зусиль і може тривати тривалий час, зокрема через перевантаженість судових інстанцій або податкових служб. Через це стягнення не завжди доходить до судового розгляду, і податкові органи мають можливість накладати заставу на майно боржника. Найчастіше такі заходи стосуються транспортних засобів, нерухомості або корпоративних прав", - зазначив Маринюк.

На останній, четвертій сходинці, експерти виділяють причину, що полягає у свідомому ухиленні від сплати податків.

"Існує також свідоме ухилення від виконання податкових зобов'язань, коли власники навмисно не виконують свої фінансові обов'язки. Це може бути викликано прагненням заощадити або недостатньою перевіркою податкових нарахувань. У таких ситуаціях, навіть якщо платники отримують повідомлення, вони можуть шукати способи уникнути сплати", - зазначила Анастасія Швиткіна в інтерв'ю OBOZ.UA.

Які помилки можуть скоїти податківці та як їх виправити

Юристи вказують на те, що податкова служба часто робить помилки при обчисленні податку на нерухомість, що, в свою чергу, впливає на суму платіжок у майбутньому.

"Варто відзначити, що й помилки в нарахуваннях та необізнаність громадян про порядок сплати податку також сприяють невиплаті. Помилки можуть бути через некоректну обробку даних, а відсутність роз'яснень про процедуру сплати -- через незнання громадянами своїх обов'язків", - вважає Швиткіна.

Інколи податкові органи, через недбалість або навмисно (з метою виконання встановлених планів), видають громадянам помилкові податкові повідомлення-рішення. Юристи пояснили, що такі ситуації можуть виникати навіть у випадках, коли особа вже продала свою нерухомість, адже податкові інспектори користуються застарілими даними про власників. Також буває, що фіскали ігнорують або забувають про наявні податкові пільги. "Податкові органи продовжують надсилати повідомлення-рішення щодо об'єктів нерухомості, які розташовані в зонах активних бойових дій, незважаючи на те, що для таких об'єктів діє звільнення від оподаткування. Проте в більшості випадків після кореспонденції та надання доказів податкові повідомлення-рішення скасовуються", - зазначив Іван Маринюк.

Його колеги навели конкретний приклад: справа №200/2129/24, яка була розглянута Донецьким окружним адміністративним судом 14 червня 2024 року. У цій справі оскаржувалося неправильне та надмірне нарахування податку на нерухомість, яке перевищувало 15 мільйонів гривень. Суд визнав дії податкових органів, зокрема Головного управління ДПС у Донецькій області, неправомірними та зобов'язав їх виправити помилки у нарахуванні податку.

"Платники стикаються з труднощами у підтвердженні того, що їхнє нерухоме майно дійсно зазнало ушкоджень внаслідок збройної агресії з боку рф (наприклад, від уламків ракети або шахеду). Це ускладнює процес отримання звільнення від сплати податку на нерухомість. У таких ситуаціях важливо зосередитися на документуванні інциденту та зборі доказів, що підтверджують завдані збитки," – зазначив Маринюк.

Чому важливо вирішити податковий конфлікт?

Незважаючи на поради юристів, українцям не слід втрачати надію й продовжувати зусилля для вирішення конфліктів із податковими органами. Експерти стверджують, що після подання всіх необхідних документів, можливо довести помилки чиновників.

"У майбутньому невиплати можуть викликати зростання боргових зобов'язань, а також нарахування штрафних санкцій і пені. Існує ймовірність введення обмежень на продаж майна або інших видів покарань", - зазначила Анастасія Швиткіна, пояснюючи цю ситуацію.

Вона зазначила, що податкові органи вправі накладати податок на нерухомість не тільки за поточний рік, але й за попередні, хоча стягувати невиплачені борги та штрафи можна лише за останні три роки. Це пов'язано з трирічним терміном позовної давності.

"Якщо податкова намагається стягнути борг за періоди, що перевищують цей термін, то це буде незаконно, і стягнення таких сум не має правових підстав. Податкові органи часто нараховують пеню на заборгованість. Якщо нарахована сума податку або штрафу здається невірною, громадянам слід звернутися до ДПС із заявою про перерахунок боргу. Також трапляються випадки, коли не враховуються пільги, наприклад, для майна, пошкодженого під час війни. У такому випадку варто звернутися до податкової служби для уточнення", - порадила Швиткіна.

Ці поради стосуються не лише українських платників податків, які залишилися в країні, але й тих, хто виїхав і змінив свій податковий статус. Важливо зазначити, що це не стосується саме податку на нерухомість.

"Податок на нерухомість повинні сплачувати як резиденти, так і нерезиденти України. Навіть якщо людина давно живе в іншій країні, перестала бути податковим резидентом України, але володіє тут нерухомістю - вона не звільняється від цього податку. До неї можуть застосовуватися інші пільги, але сам факт "нерезидентства" не впливає на це", - підкреслив Юрій Дмитренко.

Тож краще врегулювати стосунки з ДПС після надходження платіжки з податку. Чи сплатити, чи оскаржити, якщо в повідомленні-рішенні є помилки чи не враховані пільги. Йдеться, скажімо, про нерухомість в окупації чи пошкодження війною. Спочатку звернутися із заявою до податківців, а якщо вони відмовлять - до суду. Інакше фіскали підуть до кінця й стягнуть майно (в рахунок боргу, який вони вважають реальним) чи закриють виїзд за кордон. Не кажучи вже про те, що продаж нерухомості стане неможливим.

"Швидкість розгляду справ варіюється в залежності від регіону та навантаження на судові органи (ці справи розглядаються окружними адміністративними судами). У Києві та великих промислових регіонах ці справи, як правило, займають більше часу, тоді як у невеликих областях процес відбувається швидше. Зазвичай розгляд справи в суді першої інстанції триває від кількох місяців до року. Якщо врахувати можливість апеляційного та касаційного оскарження, весь процес може тривати від одного до трьох років, хоча насправді немає чітко визначених термінів. На даний момент суди стикаються з великим навантаженням", - зазначила юристка податкової практики Asters Олена Міцкан.

За її словами, найчастіше підставами для оскарження податкового повідомлення-рішення з податку на нерухомість стають такі:

"Податок можна нарахувати за будь-який період в межах трьох років. Закон зобов'язує податкову направити ППР за минулий рік до 1 липня (тобто за 2024 рік має бути скероване до 1 липня 2025 року). Якщо повідомлення-рішення направлено пізніше, але в межах трьох років, податок все ще потрібно буде сплатити, проте штрафи за несвоєчасну сплату не застосовуються", - підсумувала Міцкан.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.